Logo Tvp3 Kraków

"Więcej kultury" w TVP3


W programie Tadeusz Bystrzak przedstawia sylwetkę i twórczość architekta Teodora Talowskiego.

Trailer filmu: "Śladami Teodora Talowskiego"

Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem było Województwo Małopolskie

scenariusz i realizacja: Katarzyna Kotula, Tadeusz Bystrzak
zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Maciej Mroziewski
dźwięk: Bartłomiej Sobera
montaż: Maciej Mroziewski
kierownictwo produkcji:
Paulina Ibek, Maciej Dźwigaj
produkcja: Stowarzyszenie
U SIEBIE-AT HOME, 2012

Śladami Teodora Talowskiego

W 2012 roku krakowskie Stowarzyszenie „U siebie – At home” wyprodukowało flm dokumentalny „Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce”. Jest to pierwsza i – jak do tej pory – jedyna flmowa opowieść o Teodorze Talowskim, jednym z najbardziej utalentowanych polskich architektów. Przybrała ona formę wędrówki Tadeusza Bystrzaka po miejscach, w których zrealizowano projekty Talowskiego – były to m.in. Kraków, Brzesko, Okocim, Bochnia, Ściborzyce, Michałowice, Nowy Targ, Wadowice. Bystrzak spotyka się z obecnymi właścicielami obiektów i rozmawia z nimi o historii miejsca oraz o samym Talowskim, odwiedza muzea i biblioteki, szukając coraz to nowych śladów galicyjskiego Gaudiego.

Film z jednej strony przybliża sylwetkę tego trochę zapomnianego, a przecież niesamowicie utalentowanego architekta, a z drugiej ukazuje pasję Tadeusza Bystrzaka w szeroko pojętym odkrywaniu Talowskiego.

Premiera filmu: "Śladami Teodora Talowskiego"


14 grudnia 2012 roku w Hali Głównej PTG „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego 27 w Krakowie (a miejsce to zostało gospodarzem nieprzypadkowo – budynek ten został rozbudowany według projektu Teodora Talowskiego) odbył się pokaz premierowy flmu, który zgromadził kilkaset osób, w tym także potomków Talowskiego.

Teodor Talowski - 160. rocznica urodzin. Dyskusja i pokaz filmu


23 marca 2017 odbyły się obchody 160. rocznicy urodzin Teodora Talowskiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej architektury przełomu XIX i XX wieku. W trakcie wieczoru wyświetlony został filma "Śladami Teodora Talowskiego" poprzedzony rozmową o architekcie i jego twórczości w Krakowie, Polsce i za granicą.

W rozmowie wzięli udział Tadeusz Bystrzak – krakowski artysta, malarz, rzeźbiarz, projektant, pasjonat twórczości Talowskiego oraz Alicja Beryt i Jan Krakowian ze Spółdzielni "Ogniwo".

Promocja książki


Logo Radio Kraków

Podcast "Teodor Talowski, Polski Gaudi" w Radiu Kraków


W audycji o twórczości realisty i fantasty zarazem, polskim Gaudim, człowieku przełomu wieków. Na ławeczce z nami zasiądzie wybitny malarz, esteta, wytrawny gawędziarz i znawca krakowskiej bohemy - Tadeusz Bystrzak. Opowie nam o swojej fascynacji Teodorem Talowskim, bo o nim tu mowa, architekcie jakich mało!

Fragment reportażu "Kwartet" w TVP3 Rzeszów


Kwartet - atrakcje turystyczne, zabytki, regionalne ciekawostki, oryginalni artyści i rzemieślnicy. W magazynie państw Czwórki Wyszehradzkiej realizowanym przez dziennikarzy z Czech, Węgier, Słowacji i Polski

Polska: książka o krakowskim architekcie Teodorze Talowskim;

logo tvp3 rzeszów