Filmy

Barwy Talowskiego – zapowiedź

W październiku ukaże się kolejny film pt. „Barwy Talowskiego” dotyczący twórczości architekta Teodora Talowskiego, tym razem we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Szczegóły wkrótce.

Śladami Teodora Talowskiego

W 2012 roku krakowskie Stowarzyszenie „U siebie – At home” wyprodukowało flm dokumentalny „Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce”. Jest to pierwsza i – jak do tej pory – jedyna flmowa opowieść o Teodorze Talowskim, jednym z najbardziej utalentowanych polskich architektów. Przybrała ona formę wędrówki Tadeusza Bystrzaka po miejscach, w których zrealizowano projekty Talowskiego – były to m.in. Kraków, Brzesko, Okocim, Bochnia, Ściborzyce, Michałowice, Nowy Targ, Wadowice. Bystrzak spotyka się z obecnymi właścicielami obiektów i rozmawia z nimi o historii miejsca oraz o samym Talowskim, odwiedza muzea i biblioteki, szukając coraz to nowych śladów galicyjskiego Gaudiego.

Film z jednej strony przybliża sylwetkę tego trochę zapomnianego, a przecież niesamowicie utalentowanego architekta, a z drugiej ukazuje pasję Tadeusza Bystrzaka w szeroko pojętym odkrywaniu Talowskiego.

Trailer filmu: „Śladami Teodora Talowskiego”

Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem było Województwo Małopolskie

scenariusz i realizacja: Katarzyna Kotula, Tadeusz Bystrzak
zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Maciej Mroziewski
dźwięk: Bartłomiej Sobera
montaż: Maciej Mroziewski
kierownictwo produkcji:
Paulina Ibek, Maciej Dźwigaj
produkcja: Stowarzyszenie
U SIEBIE-AT HOME, 2012

Premiera filmu: „Śladami Teodora Talowskiego”

14 grudnia 2012 roku w Hali Głównej PTG „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego 27 w Krakowie (a miejsce to zostało gospodarzem nieprzypadkowo – budynek ten został rozbudowany według projektu Teodora Talowskiego) odbył się pokaz premierowy flmu, który zgromadził kilkaset osób, w tym także potomków Talowskiego.

Teodor Talowski – 160. rocznica urodzin. Dyskusja i pokaz filmu

23 marca 2017 odbyły się obchody 160. rocznicy urodzin Teodora Talowskiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej architektury przełomu XIX i XX wieku. W trakcie wieczoru wyświetlony został filma „Śladami Teodora Talowskiego” poprzedzony rozmową o architekcie i jego twórczości w Krakowie, Polsce i za granicą.

W rozmowie wzięli udział Tadeusz Bystrzak – krakowski artysta, malarz, rzeźbiarz, projektant, pasjonat twórczości Talowskiego oraz Alicja Beryt i Jan Krakowian ze Spółdzielni „Ogniwo”.

Promocja książki

 

Promocja książki pt. „Talowski” autorstwa Tadeusza Bystrzaka

Dnia 30 stycznia 2018 r. o godz 17:00
w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie
odbyła się promocja książki „Talowski”

Ilość osób która przyszła na spotkanie przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wielu z Was nie miało możliwości wejść do sali z racji ogarniczonej ilości miejsc i związanymi z tym przepisami BHP. Przepraszamy wszystkich którzy przybyli, ale nie udało im się wziąć udziału w spotkaniu. Prowadziliśmy transmisję na żywo w innej sali, niestety był problem z dzwiękiem, za co również przepraszamy. Zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.

Porządek spotkania:

0:00 – Otwarcie spotkania przez prezesa PAU prof. dr hab. Andrzeja Białasa

2:00 – Słowo wstępne architekt Mikołaj Kornecki

4:50 – Prezentacja Tadeusza Bystrzaka

1:03:00 – Wręczenie nagród