Kwartał Talowskiego 1

Realizacja filmu: Studio Mroziewscy
https://www.facebook.com/Mroziewscy/

Na stronie internetowej: www.talowski.pl umieściłem oryginalną relację (z jednej kamery, bez montażu), natomiast film, który Państwu przedstawiłem w Teatrze Bagatela, stanowi kompilację jej wybranych fragmentów, wzbogaconą dodatkowym materiałem zdjęciowym oraz filmowym.

Film ten został podzielony na pięć tematycznie spójnych części. Pierwsza z nich jest swego rodzaju preludium do całości, skupioną na ukazaniu wysublimowanej urody architektonicznego detalu, niezwykle charakterystycznego dla całokształtu twórczości Talowskiego, co zapewne było jednym z powodów, dla których na dobre przylgnęło doń miano galicyjski Gaudi.

Cztery pozostałe części nazwałem „Kwartałem Talowskiego”, jako że każda z nich traktuje jedynie o wybranych fragmentach z krótkiego, acz niezwykle intensywnego życia tego niezwykłego architekta. Film ten powstał głownie w odpowiedzi na ogromne zainteresowane, jakie wzbudza postać Teodora Talowskiego, czego dowodem chociażby frekwencja na promocji książki, która przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania jako autora. Poczułem się więc niejako w obowiązku udostępnić zgromadzoną przez lata wiedzę o Talowskim jak najszerszemu gronu zainteresowanych.